Przebarwienia

Wakacje dobiegły końca. Wypoczęci i pełni energii wracamy nie tylko do codziennych obowiązków, ale także gabinetów kosmetologicznych z nawracającym jak bumerang problemem –  przebarwień posłonecznych. Częsta ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe w okresie letnim sprzyja zarówno nasileniu istniejących jak i pojawieniu się nowych hiperpigmentacji. Czym właściwie są przebarwienia i jak skutecznie się ich pozbyć? Zapraszam do lektury

Przebarwienia posłoneczne, lentigo solaris, to ciemnobrązowe, jasnobrązowe lub brunatne plamy zlokalizowane w naskórku, rzadziej skórze właściwej. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa lentigo, oznaczającego soczewicę i została nadana ze względu na wizualne podobieństwo przebarwień do strączków. Zmiany te mają wyraźny, nierozmyty kontur, różnią się wielkością, kształtem i intensywnością zabarwienia i w przeciwieństwie do piegów nie zmieniają koloru w okresie zimowym. Występują zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach, lokalizując się przede wszystkim w miejscach eksponowanych na działanie promieniowania ultrafioletowego (twarz, szyja, dekolt, ramiona, plecy i dłonie). Są wynikiem nierównomiernego nagromadzenia barwnika – melaniny w komórkach. Powstają na skutek wzrostu aktywności komórek barwnikowych skóry – melanocytów, które pod wpływem promieniowania ultrafioletowego wytwarzają więcej „zbiorników” z pigmentem – melanosomów. Melanosomy są następnie przekazywane do komórek naskórka, co dla nas widoczne jest jako przebarwienie.

Postępowanie terapeutyczne w przypadku przebarwień nie jest łatwe i wymaga czasu. Rodzaj i skuteczność stosowanej terapii zależy między innymi od głębokości rozmieszczenia barwnika i skłonności osobniczych. Najlepsze rezultaty przynosi połączenie profesjonalnych zabiegów gabinetowych  z odpowiednio dobraną pielęgnacją domową. Podstawę terapii przebarwień posłonecznych stanowi profilaktyka, czyli codzienne stosowanie kremu z szerokopasmowym filtrem chroniącym skórę zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Pozostałe cele terapeutyczne  obejmują:

  1. Zmniejszenie produkcji barwnika – stosowanie inhibitorów tyrozynazy
  2. Zakłócenie przejścia barwnika do komórek skóry
  3. Złuszczanie
  4. Działanie przeciwzapalne i antyoksydacja.

W tym celu stosowane są następujące zabiegi ukierunkowane na rozjaśnienie przebarwień:

Lasery i IPL – szerokie spektrum absorpcji melaniny pozwala na zastosowanie różnego rodzaju laserów i nielaserowych źródeł światła (IPL), spośród których najlepiej sprawdzają się urządzenia typu   Q-Switched oraz 532 mm Nd:YAG. Emitowana przez nie wiązka promieniowania jest selektywnie pochłaniana przez melaninę zawartą w komórkach skóry, powodując ich rozpad na drobne cząstki, które są następnie usuwane przez układ immunologiczny organizmu.

Peelingi chemiczne – w terapii przebarwień stosuje się je ze względu na właściwości złuszczające, antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz zdolność do regulowania procesu melanogenezy. Do najskuteczniejszych substancji z tej grupy zaliczamy kwas azelainowy (działa przeciwzapalnie, hamuje powstawanie barwnika, odblokowuje pory i lekko złuszcza – działanie keratolityczne), kwas kojowy (hamuje powstawanie pigmentu, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie), kwas ferulowy (silny antyoksydant)

Mezoterapia mikroigłowa – wykorzystuje zjawisko zwiększonego przenikania substancji rozjaśniających do głębszych warstw naskórka lub skóry właściwej, w zależności od lokalizacji przebarwień. Najnowsze badania pokazują, że do najskuteczniejszych substancji redukujących przebarwienia należą m.in.witamina C i kwas traneksamowy, który dodatkowo redukuje komponentę naczyniową.

Procedury łączone – badania pokazują, że naprzemienne wykonywanie zabiegów lub łączenie różnych czynników/substancji w jednym protokole zabiegowym daje lepsze rezultaty terapeutyczne niż każda z metod stosowanych oddzielnie.

Zapraszamy do Gabinetu ODNOWA na profesjonalne zabiegi rozjaśniające przebarwienia.

Kosmetolog
mgr Barbara Górny