Jak pielęgnować skórę latem?

Latem skóra jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników. Poza najbardziej szkodliwym promieniowaniem słonecznym wymienić należy także wysoką temperaturę, wiatr, zanieczyszczenia środowiska i słoną wodę. Nie bez znaczenia pozostają także częstsze podróże i niedobory snu. Z jednej strony gruczoły potowe i łojowe pracują intensywniej, a z drugiej słońce przesusza skórę i zaburza jej mikrobiom. Co zatem zrobić, aby zachować promienną i gładką skórę, a jednocześnie nie spędzić połowy urlopu przed lustrem? Przede wszystkim ograniczyć ilość stosowanych produktów i skupić się na 3 filarach pielęgnacji – oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Oczyszczanie

Oczyszczanie stanowi podstawę pielęgnacji skóry. Zanieczyszczona skóra szybciej się starzeje, traci blask, staje się szara i matowa. Ponadto zalegająca na jej powierzchni mieszanina potu, łoju, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków czopuje ujścia gruczołów łojowych przyczyniając się do rozwoju zaskórników i zmian zapalnych. Aby temu zapobiec oczyszczaj skórę  2 razy dziennie – rano, aby pozbyć się produktów nałożonych wieczorem oraz łoju i potu wytworzonych przez noc, oraz wieczorem. Wieczorne oczyszczanie ma dodatkowo na celu usunięcie brudu i zanieczyszczeń nagromadzonych na skórze przez cały dzień, a także filtrów przeciwsłonecznych oraz wszystkich innych produktów nakładanych na twarz, w tym kosmetyków kolorowych. Aby mieć pewność, że nasza skóra jest prawidłowo oczyszczona warto wieczorem umyć ją dwuetapowo. W pierwszym kroku wykonaj tzw. demakijaż przy pomocy masełka/mleczka/płynu lub kremu micelarnego. Następnie użyj pianki/żelu/śmietanki lub emulsji, które w kontakcie z wodą dokładnie usuną wcześniej nałożone produkty oraz nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia. Odpowiednio dobrany produkt do mycia nie powinien zaburzać pH na powierzchni skóry ani powodować uczucia suchości i dyskomfortu.

Nawilżanie

Promieniowanie ultrafioletowe zaburza integralność bariery skórnej. Wpływa negatywnie na poziom nawilżenia skóry poprzez zwiększenie transepidermalenj utraty wody, przyczynia się do zmiany ilości i składu sebum oraz zaburza dojrzewanie komórek naskórka. Efektem jest pogorszenie wyglądu i zaburzenie funkcjonowania skóry. Przesuszona i odwodniona skóra dodaje nam lat, a zaburzona bariera skórna nie spełnia funkcji ochronnej przed czynnikami środowiskowymi. Liczne badania wykazały, że stosowanie preparatów nawilżających zawierających ceramidy hamuje negatywny wpływ promieniowania słonecznego na skórę w tym: zapobiegają powstawaniu rumienia i przebarwień, poprawiają nawilżenie oraz utrzymują odpowiednią morfologię i obrót komórek naskórka.

 

Ochrona przeciwłoneczna

Kremy z filtrem to produkty chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Należy je stosować codziennie, przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. W zależności od rodzaju zastosowanych substancji odbijają/rozpraszają lub pochłaniają energię słoneczną, która odgrywa kluczową rolę w procesie starzenia się skóry. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje zmiany zarówno w obrębie naskórka jak i skóry właściwej. W konsekwencji skóra traci jędrność, staje się zgrubiała, szara, matowa, pojawiają się głębokie zmarszczki, bruzdy i przebarwienia. Stosowanie kremu filtrem to zatem najtańsza profilaktyka przeciwstrzeniowa. Co więcej, wykazano, że regularne stosowanie kremu z filtrem o szerokim spektrum działania może widocznie odwrócić objawy fotostarzenia oraz stanowi istotny element w zapobieganiu rakom skóry.

Antyoksydacja

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do wzrostu ilości wolnych rodników Są to wysoce reaktywne cząsteczki, które uszkadzają i zaburzają funkcjonowanie komórek skóry oraz ich struktur, w tym kolagenu i elastyny. Uznaje się, że wolne rodniki są jedną z głównych przyczyn fotostarzenia, w tym elastozy posłonecznej objawiającej się jako zgrubienie skóry związane z nagromadzeniem nieprawidłowych włókien elastyny. Z tego względu rekomenduje się stosowanie zewnętrzych środków przeciwdziałających uszkodzeniom skóry wywołanym ich aktywnością. Do najskuteczniejszych antyoksydantów stosowanych miejscowo zaliczamy kwas ferulowy oraz witaminę C. Wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, wzmacniają naczynia krwionośne oraz rozjaśniają przebarwienia i wyrównują koloryt skóry. Stosowane w porannej rutynie pielęgnacyjnej pod krem z filtrem stanowią duet idealny chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Zabiegi profesjonalne

W okresie letnim warto postawić na procedury nawilżające, regenerujące i antyoksydacyjne. Doskonale sprawdzą się zabiegi na bazie kwasu ferulowego, witaminy C, floretyny i ceramidów. Skutecznie wzmocnią barierę naskórkową, a zarazem zabezpieczą skórę przed szkodliwymi działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Kosmetolog
Mgr Barbara Górny

 

Bibliografia: 

  1. Pedić L, Pondeljak N, Šitum M. Recent information on photoaging mechanisms and the preventive role of topical sunscreen products. Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat. 2020;29(4):201-207.
  2. Zduńska-Pęciak, K, Dębowska, R, Kołodziejczak, A, Rotsztejn, H. Ferulic acid – A novel topical agent in reducing signs of photoaging. Dermatologic Therapy. 2022; 35(7):e15543.
  3. Zduńska-Pęciak, K, Kołodziejczak, A, Rotsztejn, H. Two superior antioxidants: Ferulic acid and ascorbic acid in reducing signs of photoaging—A split-face comparative study. Dermatologic Therapy. 2022; 35(2):e15254. 
  4. Dumbuya H, Yan X, Chen Y, et al. ARTICLE: Efficacy of Ceramide-Containing Formulations on UV-Induced Skin Surface Barrier Alterations. J Drugs Dermatol. 2021;20(4):s29-s35. doi:10.36849/JDD.2021.589E