Zadbaj o swój dobrostan

Pojęcie dobrostanu jest powszechnie znane, a w ostatnim czasie coraz częściej spotykane. Co tak naprawdę oznacza i jak odnaleźć go w swoim życiu ?  Co istotnego kryje to przyjemnie brzmiące określenie?

Termin dobrostanu wywodzi się z angielskiego ,,wellbeing”, które w psychologii określa poczucie zadowolenia z fizycznego, psychicznego i społecznego życia jednostki. Osiągnięcie satysfakcji w tych dziedzinach prowadzi do ogólnego poczucia zadowolenia, bezpieczeństwa i komfortu. Dążenie do dobrostanu jest naturalną koleją rzeczy, ale niewątpliwie należy do pewnego rodzaju ,,dóbr luksusowych’’. Dobrostan opiera się na poszukiwaniu balansu pomiędzy życiem zawodowym, rodzinnym i osobistym. W natłoku obowiązków jest to niewątpliwie trudne, ale bardzo potrzebne.

Budowanie dobrostanu wymaga wyrobienia pewnych nawyków, które będą wspierały rozwój osobisty jednostki. Przekładają się one na dobre samopoczucie, zdrowie, samorozwój, pozytywne postrzeganie swojej osoby i otoczenia. Wiele z nich bezpośrednio lub pośrednio wpływa na wygląd i kondycję skóry.

Jak w praktyce dążyć do dobrostanu?

Umysł

  • Inwestuj w swój rozwój. Poszerzaj swoje kompetencje i stań się specjalistą w swojej dziedzinie. Czas i pieniądze zainwestowane w szkolenia i książki z pewnością zaprocentują.
  • Skup się i ogranicz bodźce. Wieczorem zrezygnuj z wszelkich ekranów, co najmniej na godzinę przed snem. Niebieskie światło zaburza na produkcję melatoniny. Wpływa też negatywnie na kondycję skóry.  Jeśli w ciągu dnia spędzasz dużo czasu przed komputerem i telefonem, rozważ używanie okularów ochronnych z filtrem blue light.
  • Medytuj. Kilka minut skupienia na oddechu pozwoli zredukować stres, uporządkować myśli i odzyskać spokój duszy.

Ciało

  • Zgłębiaj temat odżywiania. Wybieraj produkty, które dożywiają komórki organizmu. Dieta powinna być różnorodna – kolorowa, pełna antyoksydantów i zdrowych tłuszczy. Możesz także skorzystać z pomocy dietetyka.
  • Zadbaj o prawidłowy rytm okołodobowy. To bardzo ważne, w szczególności dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Pamiętaj, że kluczowe godziny snu to te przed północą. Podczas snu dochodzi do regeneracji tkanek, wtedy też najlepiej regeneruje się skóra. Zainwestuj w dobry materac, aby dobrze się wysypiać.
  • Znajdź aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność. Spacer, joga, basen, jazda konna – możliwości jest wiele. Spraw, aby ruch towarzyszył Ci regularnie. Pozwoli to na utrzymanie ogólnej sprawności organizmu, poprawi metabolizm i dotleni tkanki, w tym także skórę. Pamiętaj, aby po każdej aktywności dokładnie oczyścić skórę z zanieczyszczeń.
  • Pielęgnacja. Stwórz poranną i wieczorną rutynę pielęgnacyjną. Nie musi być ona skomplikowana, ale ważne, by była dobrana do Twoich potrzeb. Aby mieć pewność, że robisz to dobrze, umów się na konsultację kosmetologiczną. Przekonasz się, ile korzyści może przynieść jedno spotkanie ze specjalistą.
  • Badania. Pamiętaj, aby regularnie wykonywać badania laboratoryjne. Morfologia, poziom witaminy D3, profil tarczycowy, gospodarka żelazowa. Cytologia, mammografia i usg piersi to regularny obowiązek każdej kobiety.
  • Suplementacja – jeśli czujesz taką potrzebę lub wskazują na to wyniki badań, możesz wspierać się na co dzień suplementacją. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi ona zbilansowanej diety, aktywności fizycznej ani snu.
  • Nawadniaj się. Woda i herbaty ziołowe wpływają na jasność umysłu, metabolizm i nawodnienie tkanek, w tym jędrność i elastyczność skóry. Biorą udział w wydalaniu toksyn. Pij około 8 szklanek dziennie.

Zainwestuj czas i  energię w poznanie siebie i swojego Ja. Rozwijaj się i poszerzaj horyzonty. Zadbaj o kontakt w literaturą i sztuką. Otaczaj się dobrą, wartościową muzyką. Spędzaj jak najwięcej czasu w kontakcie z naturą. Pamiętaj, że wartościowy odpoczynek nie jest czasem zmarnowanym, a niezbędną regeneracją i odnową dla organizmu.

mgr kosmetologii Karolina Pietruszka