Interdyscyplinarność w kosmetologii, czyli współpraca i doświadczenie z wielu dziedzin

W ostatnim czasie obserwujemy intensywny rozwój kosmetologii, który zawdzięcza się wnikliwym badaniom naukowym, ale również nowemu, interdyscyplinarnemu spojrzeniu kosmetologów. Należy pamiętać, że skóra, która jest podmiotem naszej pracy, jest nieodłączną częścią całego, żywego organizmu. Bez uwzględnienia procesów, które w nim zachodzą, nie da się efektywnie i trwale uzyskać pożądanych efektów terapii.  Dążenie do odnalezienia przyczyny danego defektu wymaga zastosowania szerokiej wiedzy z wielu dziedzin medycyny oraz umiejętności logicznego rozumowania.

Kosmetologia interdyscyplinarna łączy w sobie takie dziedziny, jak dermatologia, fizjologia, anatomia, histologia, endokrynologia, chemia, diagnostyka laboratoryjna oraz mikroodżywianie. Wszystkie te dziedziny oprócz wiedzy teoretycznej wymagają praktycznego połączenia z wybranymi specjalizacjami w kosmetologii, tj. podologią, trychologią, odnową biologiczną oraz kosmetologią estetyczną i przeciwstarzeniową. Obecnie kosmetolog staje przed wyzwaniem ciągłego rozwoju i pogłębiania swojej wiedzy, korzystając z publikacji naukowych, szkoleń czy webinarów. Taki stan rzeczy, chociaż wymaga zaangażowania i poświęcenia, niesie za sobą satysfakcję oraz zadowolenie po stronie kosmetologa, jak i klienta.

Jakie korzyści niesie za sobą kompleksowe podejście w kosmetologii? Z pewnością działanie holistyczne i podejście do klienta jako całego, rozbudowanego organizmu.  Kolejne dziedziny nauki umożliwiają zrozumienie i powiązanie zjawisk zachodzących w organizmie klienta z procesami zachodzącymi na jego skórze.

  • Dermatologia to nauka poświęcona chorobom i dysfunkcjom skóry. Kosmetolog ma styczność z wieloma z nich, dlatego powinien posiadać wiedzę na temat przebiegu dermatoz, aby wiedzieć, w którym momencie jego możliwości się kończą, a klienta należy skierować na leczenie. Wielu kosmetologów na co dzień współpracuje ze specjalistami dermatologami, co daje największe możliwości i najlepsze rezultaty w terapii skóry.
  • Fizjologia mówi o mechanizmach życiowych zachodzących w żywych organizmach. Bez tej konkretnej wiedzy nie da się zrozumieć i wytłumaczyć konkretnych procesów zachodzących w skórze, jak np. nadprodukcja sebum, powstawanie wykwitów, pojawianie się przebarwień.
  • Anatomia – skupia się na budowie i położeniu organów. W pracy kosmetologa szczególnie istotna, jeżeli chodzi o przebieg mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych w obrębie twarzy, ale i nie tylko.
  • Histologia rozwija temat budowy i funkcji tkanek. Dla kosmetologa szczególnie ważna w kwestii budowy skóry i jej przydatków (włosów, paznokci).
  • Endokrynologia to dziedzina zajmująca się tematyką układu dokrewnego, czyli produkcji hormonów. Jak się okazuje zmiany hormonalne są bardzo istotne dla funkcjonowania i procesów zachodzących na skórze ( m.in. choroby tarczycy, okres menopauzy, rozchwiana gospodarka cukrowa, nadmiar kortyzolu itd.).
  • Chemia – szczególnie chemia kosmetyczna, daje specjalistom wiedzę na temat substancji aktywnych, które są szeroko wykorzystywane w kosmetologii. Najpopularniejsze grupy związków chemicznych to kwasy, witaminy (pochodne witaminy A, wit. C, wit. E) i minerały, mikroelementy (cynk, krzem, selen, miedź, chrom) i antyoksydanty.
  • Diagnostyka laboratoryjna – analiza parametrów biologicznych i fizykochemicznych, na podstawie materiału pobranego od pacjenta. Diagnostyka wymaga znajomości parametrów oraz ich norm funkcjonalnych, które różnią się najczęściej od norm referencyjnych ( te drugie są wyznaczane przez konkretne laboratoria, a ich wartość min. i maks. jest często bardzo rozległa). Dzięki diagnostyce można wykryć podłoże wielu dermatoz oraz z pomocą farmakologii i/lub suplementacji uzupełnić niedobory pierwiastków w organizmie. Obecnie mamy dostęp do wielu badań, które możemy wykonać odpłatnie ,,na własną rękę”. Chociaż jest to pewnego rodzaju inwestycja, pozwala ona na zaplanowanie indywidualnej i skutecznej terapii skóry, a dodatkowo obrazuje kondycję całego organizmu (czasami pozwalając wykryć chorobę we wczesnym stadium, a nawet ratując życie).
  • Mikroodżywianie – nauka badająca wpływ diety na zdrowie. Pożywienie, które przyjmujemy, powinno wykazywać terapeutyczny wpływ na nasz organizm. Praktyka jednak pokazuje, że obecnie wielu z nas jest raczej niedożywionych, a potrzeby organizmu na mikro- i makroskładniki nie są zaspokajane. To prowadzi do niedoborów, a w następstwie przekłada się na dysfunkcje i choroby organów, w tym również skóry. Z pomocą przychodzą dziś liczne suplementy, które selektywnie i odpowiedzialnie dobrane pomagają przywrócić równowagę organizmu.

W gabinecie, w którym specjaliści podchodzą do klienta holistycznie, przeprowadzają szczegółową konsultację, dobierają program pielęgnacji domowej oraz posiłkują się diagnostyką i suplementacją można mieć pewność, że zastosowane zabiegi nie będą wybrane przypadkowo. Terapia zaczynająca się od jednego konkretnego problemu zamienia się często we współpracę na lata, której celem jest podtrzymanie zdrowia i dobrej kondycji skóry oraz opóźnienie procesów starzenia. Dla klienta jest to zawsze wyjątkowy czas relaksu oraz dbania o swój dobrostan, dla kosmetologa pełna satysfakcja z pracy, którą włożył w doskonalenie umiejętności oraz poszerzanie wiedzy.

Wybierając gabinet kosmetologiczny pamiętaj, aby zwrócić uwagę nie tylko na wachlarz dostępnych usług i zabiegów, ale przed wszystkim na to, w jakim nurcie i  filozofii pracuje dane miejsce. Jeśli stawia na ciągły rozwój i pracę interdyscyplinarną, najprawdopodobniej będziesz w dobrych rękach.

Zapraszamy na konsultację kosmetologiczną do Gabinetu ODNOWA – miejsca, gdzie nurtem naszych działań jest wiedza i doświadczenie.

mgr kosmetolog Karolina Pietruszka