Czym się kierować przy wyborze kremu z filtrem?

Kremy z filtrem to produkty chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego (więcej na temat wpływu promieniowania słonecznego na skórę przeczytasz w poprzednim artykule LINK). Wiele mówi się na temat konieczności i sposobu korzystania z kremów w filtrem na plaży, jednak wciąż bagatelizuje się konieczność ich stosowania na co dzień. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów przeznaczonych do pielęgnacji różnych typów skóry, różniących się poziomem i zakresem ochrony, konsystencją, rodzajem wykończenia, a przede wszystkim ceną. Który produkt zatem wybrać? Zapraszam do lektury.

Historia

Choć historia kremów z filtrem sięga czasów Starożytnego Egiptu, pierwsze filtry w znanej nam obecnie formie pojawiły się dopiero w latach 30 XX w. Za twórcę pierwszego preparatu chroniącego przez działaniem promieniowania słonecznego uznaje się Eugene Schuellera, założyciela marki L’Oréal. W 1935 r. opracował oleisty produkt o nazwie Ambre Solaire. Kolejny pojawił się dopiero 9 lat później pod szyldem marki Piz Buin. Glacier Cream” został opracowany przez austriackiego naukowca jako odpowiedź na poparzenie słoneczne, którego doznał kilka lat wcześniej w czasie wspinaczki górskiej. Obecnie niemal 90 lat od stworzenia pierwszego preparatu przeciwsłonecznego tego typu produkty możemy znaleźć w ofercie niemal każdej firmy kosmetycznej. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając produkt dla siebie?

Po pierwsze, rodzaj zastosowanych filtrów

Biorąc pod uwagę mechanizm działania możemy wyróżnić filtry:

  1. Fizyczne – zawierające tlenki metali, przede wszystkim zaś tlenek cynku i/lub dwutlenek tytanu, które na zasadzie fizycznej bariery odbijają i/lub rozpraszają promieniowanie UV. Zakres ich ochrony obejmuje przede wszystkim promieniowanie UVB. Ten rodzaj filtrów zwykle spotykamy w produktach dla dzieci, dobrze sprawdzą się także po wszelkich zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, a dzięki zawartości tlenku cynku polubią się z cerą tłustą i trądzikową. Z minusów – bielą i mają dość ciężką konsystencję.
  2. Chemiczne – bazujące na związkach organicznych (benzofenony, cynamoniany, pochodne kwasu p-aminobenzoesowego, salicylany), które pochłaniają promieniowanie UV i zamieniają je w promieniowanie cieple. Są skuteczne zarówno wobec promieniowania UVA jak i UVB. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych nośników substancji promienioochronnych zwykle mają lekką konsystencję fluidów. Cechują się dobrymi właściwościami kosmetycznymi, łatwo i szybko się wchłaniają umożliwiając nałożenie odpowiedniej ilości produktu. Mimo pojawiających się od czasu do czasu pogłoskach o domniemanej szkodliwości dla zdrowia i przyrody są w pełni bezpieczne, a ze względu na szerokie spektrum ochrony niezwykle skuteczne.
  3. Mieszane – nowoczesne filtry przeciwsłoneczne zawierające zarówno filtry fizyczne jak i chemiczne.

Po drugie, stopień ochrony przed promieniowaniem UVB – współczynnik SPF

SPF (sun protection factor) – określa stosunek ilości promieniowania UV potrzebnej do wywołania minimalnego rumienia na skórze chronionej filtrem przeciwsłonecznym do ilości energii potrzebnej do wywołania takiego samego rumienia na skórze niechronionej. Współczynnik SPF określa zatem CZAS, jaki możemy przebywać na słońcu bez oparzenia, zakładając, że nakładamy produkt ochronny w odpowiedniej ilości tj. 2mg/1cm2 skóry. (Przyjmuje się, że standardowa męska twarz potrzebuje ok. 1,25 ml kremu, aby osiągnąć deklarowaną przez producenta ochronę. W odmierzeniu tej ilości pomaga tzw. reguła dwóch palców, wg. której 1,25 ml kremu z filtrem odpowiada w przybliżeniu długości palców wskazującego i serdecznego). Jednak biorąc pod uwagę, że większość konsumentów nakłada produkt w ilości mniejszej niż zalecana, Amerykańska Akademia Dermatologów rekomenduje stosowanie kremów z filtrem o minimalnej wartości ochrony SPF30 i reaplikację co 2h w celu utrzymania optymalnej ochrony.

Po trzecie, stopień ochrony przed promieniowaniem UVA

Obecnie nie ma jednego sposobu oznaczania ochrony przeciwko promieniowaniu UVA na produktach ochronnych. Najczęściej posługuje się wskaźnikiem PPD (persistent pigment darkening), który informuje, ile razy zmniejszy się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę po jego użyciu (np. PPD 10 oznacza, że do skóry przedostanie się 10 x mniej promieniowania UVA). Wynik odczytuje się po 2-24h od naświetlania, kiedy pigmentacja wywołana przez UVA jest już ustabilizowana. Producenci nie ma obowiązku informowania o wysokości ochrony przed promieniowaniem UVA,  jednak zgodnie z dyrektywami Uni Europejskiej powinna ona wynosić minimum 1/3 ochrony całkowitej. Wartość PPD wyrażana jest liczbowo lub za pomocą skali PA+.

 

Żródło: https://piggypeg.pl/na-co-zawracac-uwage-przy-wyborze-filtrow-uv/

Jednak najczęściej spotykanym oznaczeniem jest „UVA w kółku”. Taki symbol oznacza, że ochrona przed promieniowaniem UVA wynosi co najmniej 1/3 ochrony przeciwko UVB (SPF) oraz zapewnia ochronę przed minimalną krytyczną długością fali (370 nm).

Sporadycznie spotkać można także system Boots’a wyrażający stopień ochrony przy pomocy gwiazdek. Określa on stosunek ochrony UVA do ochrony przed UVB – im wyższa ilość gwiazdek tym wyższy stopień ochrony przed UVA.

 

Żródło: https://piggypeg.pl/na-co-zawracac-uwage-przy-wyborze-filtrow-uv/

Po czwarte, dodatkowy zakres ochrony

Promieniowanie ulrafioletowe stanowi jedną ze składowych promieniowania słonecznego. Najnowsze badania pokazują, że pozostałe jego frakcje – promieniowanie widzialne (HEV) oraz podczerwone (IR) również negatywnie wpływają na wygląd i funkcjonowanie skóry. Udowodniono, że światło niebieskie jest istotnym czynnikiem powodującym powstawanie przebarwień u osób z ciemną karnacją oraz zaostrzenie objawów melasmy niezależnie od fototypu. Z tego względu osoby o fototypie 3-6 oraz borykające się z przebarwieniem typu melasma powinny szukać SPF z tlenkami żelaza (produkty zawierające pigmenty), który jako jedyny posiada wiarygodne badania kliniczne potwierdzające skuteczność w ochronie przed HEV. Warto mieć na uwadze, że obecnie nie istnieją żadne uregulowania prawne związane z oznaczeniem ochrony przeciwko HEV.

Po piąte, właściwości kosmetyczne

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy będziemy sięgać regularnie po produkty promienioochronne są ich właściwości kosmetyczne. Dlatego równie ważne co poziom ochrony przeciwsłonecznej są konsystencja, lepkość, forma kosmetyczna (mleczko, fluid, krem, spray), zapach i szeroko pojęta przyjemność z użytkowania preparatu dostosowane do preferencji konsumenta i potrzeb skóry. Coraz więcej preparatów zawiera także dodatkowe składniki w tym hamujące powstawanie przebarwień, nawilżające, antyoksydanty czy enzymy naprawcze, co czyni je kompletnymi preparatami pielęgnacyjnymi.

Kosmetolog 
mgr Barbara Górny 

Bibliografia:

  1. Sabrina Lichon Bennett & Amor Khachemoune (2022) Dispelling myths about sunscreen, Journal of Dermatological Treatment, 33:2, 666-670
  2. https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/filtry-uv-w-kosmetykach/