Stymulatory tkankowe – rewolucja w profilaktyce starzenia
Medycyna estetyczna wciąż zaskakuje innowacyjnymi rozwiązaniami w działaniu przeciwstarzeniowym. Pacjenci coraz świadomiej podejmują kroki w dbaniu o siebie, wybierając rozwiązania skuteczne, ale bardziej dyskretne i naturalne, niż jeszcze jakiś czas temu. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą procedury z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych. To cała gama produktów, które wykazują działanie pobudzające procesy naprawcze, stymulują produkcję kolagenu oraz elastyny, dając efekt delikatnego uniesienia i wypełnienia tkanek. W dłuższej perspektywie niosą za sobą opóźnienie procesu starzenia, a obok profilaktyki anti – aging wykazują również pozytywny wpływ na niwelowanie blizn i przebarwień. Szeroki wachlarz zastosowań czyni te produkty jeszcze bardziej pożądanymi.
W klasycznej mezoterapii efekt związany jest z nakłuciem oraz podaniem preparatu, który ma za zadanie rewitalizować skórę. W przypadku biostymulatorów działanie opiera się na wyselekcjonowanych substancjach, które wykazują wpływ na receptory znajdujące się na komórkach skóry.
W kontekście biostymulacji najczęściej mówi się o białku CD44, które można aktywować na dwa sposoby – poprzez wprowadzenie fragmentarycznego kwasu hialuronowego lub przez płytkowe czynniki wzrostu (osocze bogatopłytkowe). Po ich połączeniu z receptorem komórka otrzymuje sygnał do wzrostu i namnażania kolagenu młodości (typ III).
Do grupy stymulatorów tkankowych zalicza się także polinukleotydy, które działają na receptory CD39 i CD40, odpowiadające za namnażanie fibroblastów i produkcję cytokin zapalnych.
Do składników aktywnych o działaniu biostymulującym zalicza się:
- osocze bogatopłytkowe i fibryna (tzw. stymulatory autologiczne),
- aminokwasy,
- polinukleotydy,
- fragmentaryczny kwas hialuronowy,
- kolagen,
- kwas bursztynowy,
- hydroksyapatyt wapnia,
- kwas polimlekowy,
- polikaprolakton,
- polidioksanon.
Zabiegi biostymulacji sprawdzą się u osób borykających się z takimi problemami, jak:
- zaburzony owal twarzy
- opadające policzki
- bruzdy nosowo – wargowe
- zmarszczki i ubytki w skórze
- utrata jędrności i gęstości skóry
- przebarwienia i niejednolity koloryt
- blizny, rozstępy
- zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki
- cienka, wiotka skóra wokół oczu.
Pierwsze efekty zabiegowe można zaobserwować po kilku tygodniach od zabiegu, natomiast pełen rezultaty obserwuje się od kilku do kilkunastu tygodni po zakończeniu serii zabiegowej. Do efektów zalicza się : poprawę napięcia skóry, wzrost nawilżenia, redukcję bruzd, rozjaśnienie przebarwień, poprawę konturu i owalu twarzy, delikatne uzupełnienie ubytków w tkankach. Działanie biostymulatora to proces, a jego efekt końcowy nie zależy jedynie od doboru preparatu, czy ilości zabiegów. Wpływ ma zarówno wiek pacjenta, choroby współistniejące, kondycja skóry jak i wcześniej wykonywane zabiegi, dieta, styl życia czy pielęgnacja domowa.
Stymulatory tkankowe to niewątpliwie przełom w kosmetologii i wyjście naprzeciw potrzebom klientów. Podopieczni szukający bezpiecznych, mało inwazyjnych metod oraz naturalnego efektu odmłodzenia powinni rozważyć skorzystanie z biostymulatorów tkankowych, podejść do kwalifikacji do zabiegu i indywidualnego doboru preparatu.
Więcej o stymulatorach tkankowych przeczytasz tutaj:
https://odnowa.eu/zabiegi/stymulatory-tkankowe/
mgr kosmetologii
Karolina Pietruszka
Źródła:
- Kozłowiecka M, Malara B. Zastosowanie i ocena skuteczności stymulatorów tkankowych w profilaktyce starzenia się skóry. Aesth Cosmetol Med. 2022
- Nicer K. Stymulatory tkankowe – jedna kategoria wiele możliwości terapeutycznych. Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna. 2016