Problem: skóra naczyniowa

Cera naczyniowa to często spotykany problem w gabinecie kosmetologicznym. Rozszerzone naczynka krwionośne dotykają coraz więcej osób – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Teleangiektazje pojawiają się na obszarze policzków, nosa, brody i dekoltu, ale również na innych partiach ciała. Dermatozy dotyczą obszarów ciała, które pełnią często funkcję estetyczną. Dlatego tak ważne, aby na podstawie odpowiedniego rozpoznania przypadku dobrać prawidłową procedurę niwelującą problem. Dzięki temu poprawi się nie tylko wygląd, ale również komfort pacjenta.

Skłonność do powstawania rozszerzonych naczyń może być dziedziczna, albo nabyta z wiekiem. Warto zwrócić uwagę, że zarówno działanie prewencyjne jak i niwelowanie już powstałych zmian jest istotne, aby zapobiegać rozwojowi trądziku różowatego. Rosacea ma bowiem podłoże u skóry z przewlekłym, nieleczonym rumieniem.

Etapy powstawania zmian

Na początku można zaobserwować czasowy, coraz intensywniejszy rumień, który z czasem przekształca się w teleangiektazje (widoczne na skórze ,,pajączki”), które nie znikają samoistnie. Z czasem zmiany się nasilają, a pękające naczynia stają się grubsze. W zaawansowanych przypadkach zmieniają barwę na sinofioletowe krwiaki.

Przyczyny powstawania

Naczynia pękają pod wpływem wysokiego ciśnienia krwi. U osób z taką skłonnością występuje zmniejszona zdolność do ich obkurczania, w rezultacie pozbawiona tlenu krew zaczyna zalegać w rozszerzonych naczyniach. Kolor naczyń staje się intensywny, a okoliczne tkanki nie zostają prawidłowo odżywiane.

Do częstych przyczyn powstawania zmian naczyniowych zalicza się gwałtowne zmiany temperatur,  reakcję emocjonalną na stres, zaburzenia hormonalne okresu pokwitania,  spożywanie napojów alkoholowych oraz  ostrych dań i przypraw, stosowanie leków o działaniu naczyniorozszerzającym, ekspozycję na czynniki drażniące lub wywołujące reakcję alergiczną. Do rozszczelnienia naczyń może dojść również pod wpływem działania substancji aktywnych w kosmetykach.

Do rzadszych czynników reakcji rumieniowej należą zmiany chorobowe, takie jak migrena, guzy i nowotwory, choroba Parkinsona, zespół Hornera, uszkodzenie nerwu trójdzielnego i padaczka.

Dieta wspierająca naczynia krwionośne

Dieta osób borykających się z rumieniem powinna być przede wszystkim przeciwzapalna i bogata w antyoksydanty. Nie powinno w niej zabraknąć produktów i suplementów z witaminą A, która wpływa na regenerację skóry. Ważna jest podaż nienasyconych kwasów omega-3, które są budulcem błon komórkowych oraz biorą udział w regeneracji skóry, redukując zaczerwienienia i obrzęk. Witaminy z grypy B odpowiadają za koloryt skóry, a witaminy C i K wzmacniają naczynia krwionośne i rozjaśniają cerę.

Pielęgnacja cery naczyniowej

Pielęgnacja jest istotnym czynnikiem w poprawie kondycji skóry naczyniowej. Drobne, ale istotne elementy mogą zadziałać kojąco i niwelująco na teleangiektazje i rumień. Należy prawidłowo oczyszczać skórę, wykorzystując do tego preparaty o pH zbliżonym do odczynu skóry (lekko kwaśne, około 5.5). Dobrze sprawdzą się emulsje olejowe, syndety i mleczka bezzapachowe. Woda do mycia nie powinna być zbyt ciepła, najlepiej jeśli będzie letnia i przegotowana. Należy unikać peelingów mechanicznych i nie wykonywać peelingów chemicznych na własną rękę. Skóra powinna być izolowana od czynników atmosferycznych, jak mróz, wiatr i słońce, poprzez odpowiednie kremy i filtry UV. W pielęgnacji należy zastosować produkty o działaniu wyciszającym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Poza nimi ważnymi substancjami będą przeciwutleniacze. Do pożądanych składników aktywnych zalicza się m.in. alantoinę, d-panthenol, aloes, lecytynę, rumianek, olej z wiesiołka, dziką różę, wyciąg z kasztanowca, wąkrotę azjatycką, alfa i beta – glukan, nagietek, arnikę czy kwas hialuronowy.

Procedury gabinetowe

Gabinet kosmetologiczny oferuje zaawansowane procedury i technologie, które mogą przynieść znacznie lepsze rezultaty, niż tylko pielęgnacja domowa. Zalicza się do nich peelingi chemiczne (azelainowy, ferulowy, laktobionowy, glukonolakton), procedury wykorzystujące światło LED, fale ultradźwiękowe. Wykorzystuje się również technikę mikronakłuwania w celu wzmocnienia naczynek oraz mezoterapię igłową, która odżywia tkanki, zapewniając mikroelementy wpierające naczynia (jak krzem, witaminy B, C, oligoelementy). Do zniwelowania widocznych teleangiektazji wykorzystuje się wiązkę świetlną lasera lub IPL.

Aby zniwelować problem i zapobiegać kolejnym etapom rozszczelniania naczyń krwionośnych, należy jak najszybciej podjąć działanie. Zaniedbując pierwsze objawy lub lekceważąc predyspozycje można doprowadzić nie tylko do ciągłego uczucia dyskomfortu na skórze, ale również do gorszej samooceny i złego samopoczucia.

mgr kosmetologii
Karolina Pietruszka

Źródła:

  • Rogóż M. Charakterystyka i likwidacja zmian naczyniowych występujących w obszarze twarzy cz. II. Kosmetologia Estetyczna
  • Rękawek S. Skuteczna pielęgnacja skóry naczyniowej w gabinecie kosmetycznym. Kosmetologia Estetyczna 
  • Kołdziejczak A. ,,Kosmetologia” tom I