Mezoterapia igłowa – wsparcie terapii problemów skórnych

Mezoterapia igłowa to metoda biorewitalizacji skóry, stosowana w medycynie i kosmetologii od wielu lat. Technika ta umożliwia śródskórne lub podskórne podanie substancji aktywnych, które bez metody iniekcyjnej zatrzymałyby się zaledwie na poziomie naskórka. Mają one na celu pobudzić proces regeneracji oraz uzupełnić niedobory w żywej warstwie skóry. Sama iniekcja indukuje kontrolowany stan zapalny, który jest stymulantem uruchomienia procesów rekonstrukcyjnych oraz uwolnienia czynników wzrostu. Najczęściej wykonuje się ją za pomocą techniki manualnej, z wykorzystaniem strzykawki i odpowiednio dobranej igły. Znane i wykorzystywane są również multiiniektory oraz pistolety. Zabieg przebiegać powinien w sterylnych warunkach z wykorzystaniem certyfikowanych preparatów dedykowanych do tego rodzaju zabiegów.

W zależności od obszaru zabiegu i defektu stosuje się różne techniki podania preparatu oraz odpowiednie koktajle zabiegowe.

Mezoterapia a utrata jędrności i nawilżenia
Jednym z najczęstszych problemów skórnych jest utrata jędrności i nawilżenia. Aby uzyskać efekt rewitalizacji, odmłodzenia i długotrwałe uczucie komfortu, zaleca się wykonanie serii minimum 3 zabiegów w odstępach co 14-21 dni. Substancje aktywne, które wykazują działanie rewitalizujące i naprawcze oraz świetnie sprawdzą się w terapii skóry z oznakami starzenia, to m.in. nieusieciowany kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, cynk, kwas alfa-liponowy, witamina C, kwas polimlekowy, peptydy, aminokwasy, DMAE. W celu działania anti-aging i dla podtrzymania osiągniętych rezultatów po serii zabiegowej warto wykonywać zabieg mezoterapii raz w miesiącu.

Mezoterapia igłowa w terapii przebarwień skóry
Mezoterapię igłową stosuje się również jako uzupełnienie terapii przebarwień skóry. Wysoką skuteczność wykazują tutaj antyoksydanty oraz substancje hamujące tyrozynazę, która bierze czynny udział w powstawaniu barwnika skóry. Do często wykorzystywanych substancji należą oligopeptydy, nukleotydy, kwas traneksamowy, kwas kojowy, glutation, a także witaminy, zwłaszcza witamina C mająca działanie przeciwzapalne i rozjaśniające. Terapia przebarwień powinna być budowana wieloetapowo, ze szczególnym uwzględnieniem peelingów chemicznych oraz retinoidów, ze wspierającym wykorzystaniem mezoterapii igłowej oraz mikroigłowej.

Mezoterapia igłowa w leczeniu cellulitu
Mezoterapia igłowa znajduje zastosowanie także w terapii cellulitu, redukcji tkanki tłuszczowej oraz  blizn i rozstępów. Partie najczęściej poddawane tego rodzaju zabiegom to uda, pośladki i brzuch, jak też podbródek. W zabiegach opracowujących tkankę tłuszczową preparat podaje się znacznie głębiej – do tkanki podskórnej. Zastosowane substancje powinny wykazywać aktywność względem adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Zalicza się do nich wyciąg z karczocha, miłorzębu japońskiego, krzemionkę organiczną, kwas polimlekowy, l-karnitynę, kofeinę, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, nostrzyk żółty i rutynę. Do klasycznego rodzaju lipolizy iniekcyjnej wykorzystuje się fosfatydylocholinę, która jednak niesie za sobą większe ryzyko powikłań. Mezoterapię  z wykorzystaniem substancji wspomagających redukcję tłuszczu wykonuje się na ogół co 7-14 dni, w serii 8-10 zabiegów. Najlepsze rezultaty otrzymać można w terapii łączonej, np. z zabiegiem karboksyterapii lub masażem próżniowym.

Mezoterapia igłowa a łysienie
Mezoterapia igłowa używana jest także do leczenia łysienia, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Pojawia się ono na podłożu genetycznym, hormonalnym lub jest konsekwencją niektórych chorób. W celu pobudzenia cebulek włosowych i wzmocnieniu budulca włosa najczęściej stosuje się biotynę, aminokwasy, kompleksy multiwitaminowe oraz pierwiastki śladowe, takie jak cynk, chrom i żelazo. Mezoterapię igłową można stosować samodzielnie lub łączyć z zabiegiem karboksyterapii, wykonując je w jednej procedurze lub na przemian. Profesjonalne zabiegi wspomoże dieta zawierająca dobrej jakości białko oraz suplementacja, m.in. argininy, jodu, witaminy B12, niacyny, selenu czy biotyny. Aby zabiegi przyniosły efekty, należy również zadbać o pielęgnację domową, stosując odpowiednie preparaty, takie jak wcierki i peelingi dedykowane skórze głowy. Produkty te powinny zostać włączone po konsultacji z kosmetologiem lub trychologiem.

Mezoterapia – zalecenia okołozabiegowe

Poza odpowiednio wykonaną samą procedurą mezoterapii igłowej, ważna jest pielęgnacja okołozabiegowa – przygotowanie do zabiegu oraz zastosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Minimum 7 dni przed zabiegiem nie należy stosować antybiotyków, ani w żaden sposób podrażniać skóry (np. opalać się, stosować drażniących peelingów, retinolu). Trzeba odpowiednio się nawadniać, ponieważ nawodniona tkanka skórna będzie lepiej metabolizować dostarczone substancje oraz szybciej się zregeneruje. Na dzień przed zabiegiem nie wolno stosować leków rozrzedzających krew (m.in. aspiryny) oraz pić alkoholu. Bezpośrednio przed zabiegiem specjalista powinien wykluczyć w wywiadzie ewentualne przeciwwskazania, takie jak: alergie na substancje w preparacie, stany zapalne oraz choroby ogólnoustrojowe.

Po zabiegu należy zastosować odpowiednio dobraną pielęgnację pozabiegową, zwracając szczególną uwagę na higienę obszaru poddanego zabiegowi oraz nawadniać organizm. Przez 48 godzin lub do całkowitego zagojenia skóry najlepiej unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, sauny i basenu. Używać delikatnych środków myjących, a w razie potrzeby przemywać skórę solą fizjologiczną.

Zabieg mezoterapii igłowej to świetny wybór we wsparciu różnorodnych terapii skóry. To także idealny zabieg dla każdej osoby szukającej nawilżenia, rewitalizacji oraz poprawy kolorytu. Regularnie wykonywany spowoduje, że skóra na długo zachowa młodzieńczy wygląd i blask.

mgr kosmetologii
Karolina Pietruszka

LITERATURA:

  • Jankowiak W., Winter J. ,,Zastosowanie terapii igłowej w kosmetologii” Aesth Cosmetol Med. 2021;10(2):75-78
  • Drobnik A. ,,Mezoterapia – przegląd metod” Kosmetologia Estetyczna 2014;1 (3):39-42
  • Pistor M. ,, What is Mesotherapy’’ Le Chirurgien-dentiste de France, 1976;46: 59-60
  • Broniarczyk-Dyła G., Pajor A. ,,Zastosowanie mezoterapii w leczeniu wypadania włosów – korzyści i zagrożenia” Dermatologia Estetyczna, 2013; 5-6 (88-89): 336-338
  • Oborska A. ,,Biodostępność składników aktywnych cz. I. wnikanie w skór”, Przemysł Kosmetyczny, 2012; 1: 46-49
  • Plachouri K.M., Georgiou S. ,,Mesotherapy: Safety profile and management of complications” Journal of Cosmetic Dermatology 2019 Dec;18(6):1601-1605
  • Tedeschi A., Lacarrubba F., Micali G. ,,Mesotherapy with an Intradermal Hyaluronic Acid Formulation for Skin Rejuvenation: An Intrapatient, Placebo-Controlled, Long-Term Trial Using High-Frequency Ultrasound” Aesthetic Plast Surg. 2015 Feb;39(1):129-33