Longevity – pozytywne światło na proces starzenia

Proces starzenia to nieunikniona konsekwencja zmian zachodzących w organizmie wraz z upływem lat. Naukowcy od lat badają zachodzące procesy, które prowadzą do obniżenia wydajności organizmu, a w efekcie do starzenia. Długowieczność i slow aging to trend, który  stał się celem  pożądanym przez społeczeństwo XXI wieku. Okazuje się, że staje się on coraz bardziej osiągalny.

Jak mówią eksperci z sektora długowieczności, geny mają zaledwie 30-procentowy udział w prędkości starzenia, natomiast pozostałe 70% wynika z prowadzonego stylu życia. Szacunkowo w najbliższych czterdziestu latach liczba osób powyżej 65 roku życia osiągnie 40%, co spowoduje zwiększenie sektora zajmującego się długowiecznością. Już teraz można zaobserwować wzrost popytu na usługi medyczne i technologie poprawiające zdrowie i wygląd, który ciągle rośnie.

Mechanizmy starzenia stają się coraz lepiej znane, co w najbliższych latach da możliwość zapobiegania rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich, jak cukrzyca, demencja, choroby serca i układu krążenia, a nawet nowotworów. Medycyna powoli zwraca się w kierunku zarządzania zdrowiem, a nie chorobą, czyli ma częściej zapobiegać, a mniej leczyć.

Obecnie możliwości prewencyjne przeciwko starzeniu i zmianom skórnym niesie za sobą kosmetologia i medycyna estetyczna. Do zabiegów zapobiegających powstawania zmarszczek należą peelingi chemiczne, zabiegi wykorzystujące retinoidy, mezoterapia igłowa i mikroigłowa, biostymulatory, ale również botoks i osocze bogatopłytkowe.  Aby zapobiegać powstawaniu depigmentacji wykorzystuje się substancje o działaniu antyoksydacyjnym, takie, jak kwas ferulowy, bakuchiol czy witamina C. Odpowiednio odżywiona skóra posiada większe zdolności do obrony przed wolnymi rodnikami i jest chroniona przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Do substancji prewencyjnych zalicza się również filtry UV, które są obecnie najpowszechniejszym kremami ,,przeciwstarzeniowym”. Prowadzony styl życia ma również ogromny wpływ na jakość i kondycję skóry.

Do przeżycia wielu lat w zdrowiu niezbędne jest zachowanie homeostazy w organizmie. U stulatków zaobserwowano bardziej korzystne parametry metaboliczne, takie jak niższą zawartość tkanki tłuszczowej, wyższy wskaźnik tolerancji glukozy, profilu lipidowego i RMR.

   Longevity to termin koncentrujący się na powolnym, zdrowy  starzeniu. Termin pro-age w przeciwieństwie anti-age ma pozytywny wydźwięk i skupia się na akceptacji procesu starzenia. Nurt slow aging kładzie nacisk  na utrzymanie skóry i całego organizmu w zdrowiu i witalności. Temin anti-aging staje się passé, a presja zachowania młodzieńczego wyglądu odchodzi w niepamięć.

Skin longevity to nie jedyny obecny trend w kosmetologii. Poza nim dużo mówi się również o skin streaming’u, czyli maksymalnej minimalizacji rutyny pielęgnacyjnej. W trychologii zwraca się uwagę na hair skinification, czyli spersonalizowanej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Biotech beauty to nurt oparty na biotechnologiach wspierających piękno, a neurocosmetics to wykorzystanie wiedzy dotyczącej połączeń umysłu i ciała w pielęgnacji skóry.

Najbliższe lata przyniosą kolejne przełomowe odkrycia w dziedzinie długowieczności, ale już obecnie świadomość i podejście do zachowania młodości ulega transformacji. Koncentracja na zdrowiu i samopoczuciu powinny być motywacją do zmiany nawyków i stylu życia, w celu zachowania równowagi i opóźnieniu procesu starzenia.

mgr kosmetologii 
Karolina Pietruszka

Źródła:

  1. https://www.termedia.pl/poz/Jestesmy-coraz-blizej-spowolnienia-procesow-starzenia,44007.html
  2. B. Baranowska ,, Udział czynników neuroendokrynnych w długowieczności” Borgis – Postępy Nauk Medycznych 10/2007, s. 403-407