Kilka słów na temat włosów – wstęp do trychologii

Zdrowe i gęste włosy są marzeniem każdego. Od zarania dziejów pełnią nie tylko funkcję estetyczną ale także definiują przynależność do danych grup społecznych. Chronią skórę głowy przed wychłodzeniem, przegrzaniem i szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Ich wygląd, kondycja i sposób ułożenia istotnie wpływają na naszą samoocenę i poczucie własnej wartości. Zdrowe, gęste i lśniące włosy świadczą o dobrej kondycji organizmu, a zatem o sile witalnej ich posiadacza. Jednak co tak naprawdę kryje się za stwierdzeniem zdrowe włosy i jak prawidłowo o nie dbać?

Włosy są wytworami naskórka, tzw. przydatkami, zbudowanymi z keratyny. Każdy włos składa się z dwóch części: znajdującego się pod powierzchnią skóry korzenia oraz wystającego ponad powierzchnię trzonu (łodygi). Łodyga jest w całości zbudowana z keratyny i ma  3 części: rdzeń, korę i osłonę. Korzeń włosa zlokalizowany jest w zagłębieniu naskórka zwanym mieszkiem włosowym. Jego dolna kolbowato rozszerzona część tzw. cebulka, zawiera liczne, zdolne do podziałów komórki macierzyste, z których powstaje włos oraz komórki barwnikowe produkujące melaninę determinującą ich kolor. Od dołu do korzenia wpukla się brodawka włosa z licznymi naczyniami krwionośnymi i włóknami nerwowymi odpowiedzialna za odżywienie włosa.

Zdrowe włosy definiuje się nie tylko jako wolne od chorób, przerzedzenia i wypadania ale także uwzględnia się takie cechy jak sprężystość, objętość, blask, gładkość i brak puszenia się. Czynnikami wpływającymi na kondycję naszych włosów są: dieta, choroby, przyjmowane leki i suplementy diety, stres, tryb życia, pielęgnacja oraz zabiegi fryzjerskie i stylizacja. Wymienione czynniki mogą zaburzać cykl wzrostu włosa i przyczyniać się do ich osłabienia, a w konsekwencji wypadania. Możemy wyróżnić 3 podstawowe fazy wzrostu włosa: anagen (faza wzrostu), katagen (faza przejściowa) oraz telogen (faza wypadania). Fizjologicznie ok 80-85% włosów znajduje się w fazie anagenu, który w zależności od kondycji organizmu trwa od 3-6 lat. W tej fazie występują liczne podziały komórek macierzystych, dzięki czemu włosy intensywnie rosną. Szacuje się, że w ciągu całego życia jeden mieszek włosowy przechodzi ok. 20-30 cykli. Za prawidłowe uznaje się wypadanie od 60-100 włosów dziennie. Co więcej, fizjologicznie, dwa razy w roku w okresie wiosennym i jesiennym obserwuje się wzmożone wypadanie włosów trwające nawet do 2-3 miesięcy. Co jednak gdy ilość wypadających włosów znacznie przekracza podaną ilość i trwa dłużej lub doskwierają nam inne problemy takie jak suchość, świąd, przetłuszczanie lub łupież?

W takiej sytuacji warto szukać pomocy u wykwalifikowanego trychologa, czyli osoby specjalizującej się w rozpoznawaniu i rozwiązywaniu problemów owłosionej skóry głowy i włosów na całej ich długości. Dzięki pomocy trychologa nie tylko odnajdziesz przyczynę schorzenia, ale także dowiesz się jak odpowiednio dbać o skórę głowy i włosy, nauczysz się zasad higienicznego stylu życia oraz uzyskasz wskazówki dotyczące suplementacji. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i nieinwazyjnego badania owłosionej skóry głowy – trichoskopii, nasz trycholog nazwie problem oraz indywidualnie dobierze specjalistyczne zabiegi w celu jego rozwiązania. W gabinecie ODNOWA dysponujemy procedurami wspierającymi terapię takich dolegliwości jak:

  • nadmierna utrata włosów (łysienie androgenowe, telogenowe, anagenowe, plackowate)
  • łupież suchy/tłusty
  • wzmożone przetłuszczanie się skóry głowy
  • podrażnienie skóry głowy
  • osłabienie włosów.

Ich celem jest odbudowa mieszków włosowych, pobudzenie ich do pracy, zahamowanie utraty włosów oraz zatrzymanie rozwijających się procesów chorobowych.

kosmetolog, trycholog
mgr Barbara Górny

Bibliografia:

  1. M. Siemiątkowska; Zarys trychologii kosmetycznej wydanie 2; Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015
  2. Kołodziejczyk Kosmetologia PZWL Wydawnistwo Lekarskie, s. 66-68, 228-230Warszawa 2019