Karboksyterapia – metoda na piękną skórę

Karboksyterapia znajduje obecnie szerokie zastosowanie w terapiach kosmetologicznych. Jest zabiegiem polegającym na podskórnym podaniu sterylnego gazu medycznego – dwutlenku węgla. Znajduje swoje zastosowanie w redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej, blizn i rozstępów, pobudza procesy regeneracyjne i odżywcze skóry, poprawia mikrokrążenie i niweluje widoczność zmarszczek oraz cieni pod oczami.

Już 100 lat temu zjawisko zachodzące w tkankach pod wpływem dwutlenku węgla opisał Christian Bohr, duński fizjolog. Po wprowadzeniu gazu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia przepływu krwi, a w efekcie wzrostu ilości tlenu w obszarze zabiegowym. To natomiast powoduje lepsze odżywienie tkanki i poprawę metabolizmu komórkowego.

Kontrolowany stan zapalny wywołany przez dwutlenek węgla stymuluje komórki do produkcji włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu poprawia się jędrność, gęstość i gładkość skóry.

Podczas procedury dwutlenek węgla przekształca się w kwas węglowy, który uszkadza błony komórek tłuszczowych. Dzięki temu dochodzi do rozbicia złogów tłuszczu, czyli tzw. lipolizy.

Dzięki poprawie mikrokrążenia oraz usprawnieniu drenażu zastałej limfy, karboksyterapia daje świetne rezultaty w odświeżeniu spojrzenia, niwelacji cieni i obrzęków w okolicy oczu oraz w spłyceniu drobnych zmarszczek.

Terapia medycznym dwutlenkiem węgla świetnie sprawdza się również w terapiach trychologicznych, w szczególności przy problemie nadmiernej utraty włosów. Zabiegi karboksyterapii warto połączyć z mezoterapią igłową, aby dostarczyć skórze niezbędnych mikro i makroelementów.

Karboksyterapia jest zabiegiem wywodzącym się z samej medycyny, a wykonywana przez specjalistę jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem. Podczas procedury wykorzystuje się sterylny gaz oraz jednorazowa elementy iniekcyjne.  Zabieg sprawdzi się również u osób, które są uczulone na różnego rodzaju substancje aktywne, ponieważ dwutlenek węgla nie działa alergizująco. W zależności od obszaru poddawanego zabiegowi, procedura może wiązać się z mniejszym lub większym dyskomfortem.

Poza przeciwwskazaniami ogólnymi, takimi, jak ciąża, nowotwory, choroby zakaźne, przewlekłe schorzenia organizmu, w szczególności należy dopytać, czy klient nie cierpi z powodu nieunormowanego nadciśnienia oraz czy nie przyjmował w przeciągu 48 godzin przed zabiegiem leków rozrzedzających krew. Przeciwwskazaniem będą również wszelkie choroby wywołujące stan zapalny organizmu, ponieważ podczas samej procedury dochodzi do powstania stanu zapalnego. Podwójne ogniwo zapalne może spowodować nieprawidłowe gojenie oraz przebieg rekonwalescencji po zabiegu.  W przypadku występowania endometriozy należy pominąć obszar brzucha, a przy żylakach kończyn dolnych nie należy poddawać tego obszaru karboksyterapii.

Ilość zabiegów zależy od oczekiwanego efektu oraz miejsca poddanego zabiegowi.  W przypadku cieni pod oczami lub w celu rewitalizacji skóry efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu, natomiast warto wykonać serię 4-6 zabiegów co 7-14 dni. W przypadku skóry głowy przy procedurze łączonej z mezoterapią igłową zabiegi odbywają się średnio co 2 tygodnie, natomiast w przypadku blizn, rozstępów oraz cellulitu i tkanki tłuszczowej wymagana seria to minimum 10 -12 zabiegów co 4 – 7 dni.

Po zabiegu należy odpuścić sobie intensywną aktywność ruchową, aby dodatkowo nie obciążać tkanek, oraz unikać alkoholu – spożyty przed lub bezpośrednio po zabiegu spowoduje rozrzedzenie krwi, a w efekcie do powstania mikrowylewów, czyli tzw. siniaków. Należy również unikać basenu i sauny do momentu wygojenia nakłuć.

Karboksyterapia to skuteczna i bezpieczna metoda walki z wieloma problemami skórnymi. Warto dołączyć ją do innych procedur zabiegowych, a także wzbogacić nią terapie kosmetologiczne.

mgr kosmetologii
Karolina Pietruszka

Źródła:

https://www.kosmetologiaestetyczna.com/2018/zastosowanie-karboksyterapii-w-redukcji-tkanki-tluszczowej-oraz-niwelowaniu-rozstepow/

Zelenkova H., Stracenska J.: ,,Karboksyterapia – nieinwazyjna metoda w medycynie estetycznej i dermatologii”, Dermatologia Estetyczna, nr 3 , 2010r.

Brandi C., D’Aniello C., Grimaldi L., Caiazzo E., Stanghellini E.: Carbon Dioxide Therapy: Effects on Skin Irregularity and Its Use as a Complement to Liposuction. Aesth Plast Surg, 2004, 28(4): 222-225.