Retinol – sprzymierzeniec w walce o młodą skórę

Retinol, forma witaminy A, stał się jednym z najpopularniejszych składników aktywnych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Jego wszechstronne działanie sprawia, że jest uważany za jeden z najskuteczniejszych środków w walce z oznakami starzenia, trądzikiem oraz innymi problemami skórnymi.

Czym jest retinol?

Retinol to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biologicznych. W kosmetykach stosuje się go głównie ze względu na jego zdolność do wspomagania regeneracji komórek skóry, stymulowania produkcji kolagenu oraz poprawy tekstury i kolorytu cery.

Jak działa retinol?

  1. Przyspieszenie odnowy komórkowej: Retinol przyspiesza proces wymiany naskórkowej, co pomaga w usuwaniu martwych komórek i stymuluje wzrost nowych. To skutkuje wygładzeniem powierzchni skóry oraz redukcją drobnych zmarszczek.
  2. Stymulacja produkcji kolagenu: Retinol wspomaga produkcję kolagenu, białka, które odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Z wiekiem jego poziom maleje, co prowadzi do utraty sprężystości i gęstości skóry. Regularne stosowanie retinolu wspomaga procesy tworzenia nowych włókien kolagenowych.
  3. Redukcja przebarwień: Dzięki swoim właściwościom złuszczającym, retinol działa na redukcję przebarwień i nierówności skórnych, co sprawia, że cera staje się bardziej jednolita i rozjaśniona.
  4. Zwalczanie trądziku: Retinol ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, co czyni go skutecznym składnikiem w terapii trądziku. Pomaga w oczyszczaniu porów i zmniejsza ich zatykanie.

Jak stosować retinol?

  • Stosowanie retinolu należy wprowadzać stopniowo, zwłaszcza u osób, które wcześniej nie miały z nim do czynienia.
  • Ze względu na wrażliwość witaminy A na działanie promieniowania UV, kosmetyki, w których się ona znajduje powinny być wprowadzane w okresie jesienno-zimowym.
  • Jako pierwszy produkt warto zastosować krem z retinaldehydem (inną aktywną postacią witaminy A), który zdecydowanie rzadziej wywołuje podrażnienia.
  • Gdy reakcja skóry jest dobra, można przejść na retinol
    i stopniowo podnosić jego stężenie.
  • Zalecana częstotliwość stosowania retinolu to 1-2 razy w tygodniu.
  • Ponadto, warto skorzystać z zabiegów z użyciem wyższych, terapeutycznych stężeń retinolu dostępnych w gabinetach kosmetologicznych. Tak zbudowana terapia przyniesie jeszcze lepsze rezultaty, a opieka i porady kosmetologa znacznie ułatwią wdrożenie zaleceń w życiu codziennym.

Możliwe skutki uboczne

Choć retinol jest z założenia bezpieczną substancją, czasem zdarza się, że we wczesnych etapach jego stosowania dochodzi do tzw. reakcji retinoidalnej, która objawia się podrażnieniem, świądem zaczerwienienia skóry, a także drobno płatkowego łuszczenia i przesuszenia. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować reakcje skóry i dostosowywać częstotliwość stosowania preparatu. Niezbędne jest także zaopatrzenie się w kremy odżywcze, aby wspomóc skórę w procesie regeneracji oraz w kremy z filtrem 50, aby zabezpieczyć ją przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, mogącym przyczynić się do powstawania nowych przebarwień na skórze w czasie terapii.

Podsumowanie

Retinol to potężny składnik, który może znacząco poprawić kondycję skóry. Jego właściwości anty-aging, regenerujące i przeciwtrądzikowe sprawiają, że jest to absolutny must-have w pielęgnacji domowej. Kluczem do sukcesu jest systematyczność i cierpliwość, a także odpowiednie zabezpieczenie skóry i uważność na jej reakcje. Zawsze warto także skonsultować się z kosmetologiem, aby dobrać odpowiedni produkt i stężenie, które najlepiej sprostają indywidualnym potrzebom Twojej skóry.

mgr kosmetologii
Martyna Adamik

Źródła:

  1. Zejfer A. – „Retinoidy. Jak w pełni wykorzystać ich potencjał?”, Kosmetologia Estetyczna, [s. 65-66], 5/2022
  2. Zasada M., Adamczyk A. – „Witamina A. Budowa i mechanizm działania”, Kosmetologia Estetyczna [s. 517-520], 5/2018, vol.7
  3. Matysek-Nawrocka M., Bernat M. – „Retinoidy – właściwości i zastosowanie we współczesnej medycynie oraz kosmetologii”, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, nr 1(6)/2017