Botoks to potoczna nazwa zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej, czyli oczyszczonego białka produkowanego przez bakterię Clostridium botulinum, która podana do mięśnia blokuje na pewien czas przekazywanie sygnału chemicznego wywołującego jego skurcz, co powoduje powstawanie zmarszczek mimicznych. W efekcie mięśnie rozprostowują się, skóra wygładza, a zmarszczki znikają. Botoks działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty. Inne mięśnie funkcjonują jak dotychczas, dlatego też po zabiegu wyraz twarzy nie ulega zmianie.
Botoks to obecnie najczęściej stosowana, bezpieczna, skuteczna metoda w redukcji zmarszczek. Zabiegi z toksyną botulinową można również stosować profilaktycznie przed ukończeniem 30 lat, kiedy zmarszczki nie są jeszcze zarysowane.
Botoks stosowany jest również do leczenia nadpotliwości. Toksyna blokuje działanie nerwów, zaopatrujących gruczoły potowe, czego wynikiem są wilgotne dłonie czy stopy lub mokre plamy pod pachami.
Botoks może też w znacznym stopniu ograniczyć liczbę napadów migreny poprzez blokowanie i rozluźnianie partii mięśni głowy, które uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę.