Witamina C: istotny składnik w pielęgnacji

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, to jeden z najważniejszych składników aktywnych w kosmetykach. Jej wielokierunkowe właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w pielęgnacji skór starzejących się oraz z przebarwieniami i fotouszkodzeniami. Jednak Witamina C odgrywa kluczową rolę w prewencji starzenia i utrzymaniu dobrej kondycji skóry.

Witamina C a skóra

Witamina C wykazuje szereg korzystnych działań na skórę. Przede wszystkim, działa jako silny antyoksydant, neutralizując wolne rodniki, które mogą prowadzić do uszkodzeń komórkowych i przedwczesnego starzenia. Oprócz tego, bierze udział w syntezie kolagenu, co wpływa na elastyczność i jędrność skóry. Regularne stosowanie preparatów zawierających witaminę C może przyczynić się do rozjaśnienia przebarwień oraz poprawy ogólnej tekstury cery.

Zastosowanie witaminy C ma jednak znacznie szersze spectrum, wpływając na :

  • Przyspieszenie procesu regeneracji
  • Działając przeciwzapalnie,
  • Wspomagając ściany naczyń włosowatych,
  • Zmniejszając rumień i zaczerwienienie skóry.

Zastosowanie witaminy C w kosmetykach

Witamina C w produktach kosmetycznych jest dostępna pod różnymi formami. Różnice wpływają na stabilność i konsystencję, ale również są dedykowane dla różnych typów skóry .

  1. Kwas askorbinowy : To najczystsza forma witaminy C, która jest również najbardziej aktywną, ale jednocześnie najmniej stabilną substancją. W kosmetykach może powodować podrażnienia, dlatego dedykowana jest skórom bardziej odpornym i grubym. Kwas askorbinowy wykazuje optymalne działanie w stężeniu do 20% i pH poniżej 3.5 . Pomarańczowy kolor produktu po otwarciu świadczy o jej utlenianiu – oznacza to, że często już po miesiącu od otwarcia kosmetyku połowa cząsteczek ulega rozpadowi.
  2. Sól sodowa kwasu askorbinowego MAP(ascorbyl sodium phosphate): Ta pochodna witaminy C jest bardziej stabilna i łagodniejsza dla skóry. Działa efektywnie, wspomagając syntezę kolagenu i redukując przebarwienia. Wykazuje działanie rozjaśniające i antyoksydacyjne, jednak jej mniejsza aktywność biologiczna przekłada się na brak wpływu na syntezę kolagenu.
  3. Palmitynian askorbylu (Askorbyl palmitate): Jest to ester kwasu askorbinowego i kwasu palmitynowego, który ma działanie przeciwutleniające i stymulujące produkcję kolagenu.  Jest w stanie hamować proces peroksydacji lipidów, chronić obecne w barierze hydrolipidowej skóry wrażliwe NNKT oraz działać przeciwzapalnie. Można spotkać go w produktach typu emulsją (1-3%) lub olejowe serum (do10%).
  4. Tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate): Jest to jedna z najnowszych estrowych form witaminy C, która wykazuje wysoką stabilność i penetruje głęboko w skórę. Ma działanie wygładzające i rozjaśniające przebarwienia, a także wspomaga regenerację komórek. Należy do droższych składników aktywnych, a swoje działanie wykazuje w stężeniu od 1 – 3%

Inne pochodne witaminy C dostępne w kosmetykach to : Kwas 3-O-etylowy askorbinowy (INCI: 3-O-Ethyl L-ascorbic Acid) ( forma nowej generacji, uważana za najbardziej stabilną,  hydrofilową formę), Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside) ( rozjaśnia przebarwienia i zwęża pory), Sól sodowa fosforanu askorbylu SAP (INCI: Sodium Ascorbyl Phosphate) ( wykazuje również działanie antybakteryjne).

Synergia działania

Warto wspomnieć, że witamina C współdziała z innymi składnikami, co potęguje jej korzystne działanie na skórę. Przykładowo, połączenie witaminy C z witaminą E (tokoferolem) wzmacnia efekt ochrony antyoksydacyjnej, co skutkuje lepszą ochroną przed stresem oksydacyjnym. Kwas ferulowy zestawiony z witaminą C stabilizuje ją oraz podkręca syntezę kolagenu w skórze właściwej, dodatkowo działając silnie antyoksydacyjnie.

Witamina C to wszechstronny składnik, który znajdzie zastosowanie w pielęgnacji skór problematycznych, jak i w działaniu prewencyjnym. Dzięki różnorodności form oraz synergicznym działaniom z innymi składnikami, witamina C może znacząco poprawić kondycję skóry, wspierając jej zdrowy i promienny wygląd. Regularne stosowanie to doskonały sposób na ochronę przed oznakami starzenia oraz przywrócenie skórze młodzieńczego blasku.

Mgr kosmetologii
Karolina Pietruszka

Źródła:

  1. Janecka ,,Właściwości, formy i działanie biologiczne witaminy C w terapiach skórnych” Aesthetic Cosmetology and Medicine 2023 / 12
  2. Musiał C, Sawczuk W, Gawdzik B: ,,Witamina C w medycynie i kosmetologii. Wiadomości chemiczne” 2019
  3. Zejfer A. ,,Kompleksowa terapia problemów skórnych.” Warszawa, Wyd. PZWL 2022

Dobosz A. ,,Witamina C fakty i mity.” Świat przemysłu Farmaceutycznego 2016