Czy cukier wpływa na starzenie się skóry?

Według najnowszych badań prowadzonych prze Główny Urząd Statystyczny Polacy spożywają przeciętnie 45 kg cukru rocznie, a dane te wciąż wzrastają. Uzależnienie od cukru to obok papierosów i alkoholu najczęściej spotykany nałóg. Ponieważ konsumpcja cukrów prostych ma miejsce pod wieloma, często zwodniczymi postaciami, tym bardziej podstępny i niebezpieczny staje się ten nawyk.

Nadmiar cukru w diecie prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, otyłość, miażdżyca, choroby serca i innych. Mało osób jednak wie, że pomiędzy nadmiarem spożywanego cukru a skórą również zachodzi poważna korelacja. Na proces starzenia skóry ma wpływ wiele czynników. Przyśpieszają go zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, smog czy niewłaściwa pielęgnacja, ale także procesy zachodzące wewnątrz organizmu, m.in. stres, zmiany hormonalne, spowolnienie regeneracji wynikające ze spadku wydolności mitochondriów, niedobory składników odżywczych i niewłaściwa dieta. Znaczna ilość cukru w diecie wpływa wyniszczająco na białka podporowe skóry, czyli elastynę i kolagen.  Nadwyżka niespożytkowanej glukozy łączy się z grupami aminowymi białek, prowadząc do ich glikacji. Efektem tej reakcji jest powstanie AGEs – końcowych produktów zaawansowanej glikacji. Osłabiają one białka podporowe skóry, powodują twardnienie tkanek i uszkodzenie skóry, ponadto zwiększając poziom stresu oksydacyjnego. To objawia się powstawaniem zmarszczek, utratą jędrności i gęstości skóry.

Gwałtowne wyrzuty insuliny mogą prowadzić do powstawania na skórze stanów zapalnych. Wysoki poziom glukozy we krwi wpływa na hamowanie enzymów oksydacyjnych, na skutek czego skóra jest bardziej podatna na szkodliwy wpływ promieniowania UV raz wolnych rodników. Nadmiar cukrów prostych przyspiesza proces skracania telomerów. Mają one za zadanie zabezpieczać chromosomy przed uszkodzeniem w momencie ich kopiowania.

Myśląc o cukrze od razu na myśl przychodzą nam słodycze, ciasta, słodkie napoje. Ale ten słodki dodatek znajduje się w wielu produktach, niestety coraz częściej również tam, gdzie się go nie spodziewamy. Największą pułapką dzisiejszych, wygodnych czasów jest wszechobecna żywność przetworzona. Wszelkie gotowe sosy, przekąski, płatki śniadaniowe, jogurty owocowe, a nawet ketchup, zawierają słodki, podkręcający smak, dodatek. Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu dla poprawy smaku najczęściej zawierają więcej cukru i soli. Nawet te uchodzące za zdrowe, jak fit batony, suszone owoce, większość ciemnego pieczywa, zawiera dużą ilość cukru. Co ciekawe, wszelkie słodziki, takie jak stewia, ksylitol, erytrytol czy aspartam również mogą wywoływać wyrzut insuliny, ponieważ są kojarzone przez mózg z cukrem.

Aby wspomóc skórę w regeneracji i odbudowie oraz ograniczyć wpływ AGE należy w pielęgnacji, i suplemenatcji uwzględnić nutraceutyki. Należą do nich kwas askorbinowy, witamina E, niacynamid, resweratrol, witamina B2 i B6, cynk, kwas L-liponowy, zielona herbata, NAC, tauryna. Dietę warto wzbogacić o zioła i przyprawy, takie jak cynamon cejloński, imbir, goździki, majeranek, flawonoidy i rutynę, które wykazują potencjał przeciwglikacyjny.

Zbilansowana dieta z obniżoną zawartością cukru będzie niosła korzyści w postaci opóźnionego starzenia zarówno organizmu, jak i skóry. Uzupełnienie jej o odpowiednie suplementy oraz zabiegi kosmetologiczne przyniesie efekt zdrowej, promiennej i jędrnej skóry.

Więcej o zabiegach przeczytasz tutaj.

 

Źródła:

  • Luigi Paglia: The sweet danger of added sugars. EuropEan Journal of paEdiatric dEntistry vol. 20/2-2019
  • Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski. Departament Analiz i Strategii, NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA.
    https://wartowiedziec.pl/attachments/article/49792/Raport.pdf
  • Margaret L. Westwater et al: Sugar addiction: the state of the science. Eur J Nutr. 2016;
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5174153/